Nacházíte se na stránce: Autoři

Autoři

Sakaki Nanao

(*1923) Japonský básník a poutník se po čtrnácti letech znovu toulá se svým českým přítelem Jiřím Weinem (který od začátku 80. let žije s japonskou ženou v horách středního Japonska) po Čechách a Moravě. V minulých dnech zamířili do Bratislavy za Egonem Bondym - a v Olomouci v Divadle hudby Nanao recitoval 7. října, byl hostem festivalu Poezie bez hranic.

Nanao Sakaki je japonským souputníkem amerických beatniků. Už v roce 1963 za ním přijeli Allen Ginsberg a Gary Snyder do Japonska, později přijel on za nimi do USA, se Snyderem podnikl přednáškové turné po Austrálii, s Ginsbergem se v roce 1990 společně procházeli květnovou Prahou (a Nanao pak ještě v Olomouci na univerzitě předsedal ekologickému shromáždění).

Jiří Wein se s Nanaem seznámil v Novém Mexiku v roce 1980, spřátelili se a Weinovým prostřednictvím Nanao do Československa v roce 1990 přijel.
Ve Weinových překladech tehdy vyšly Nanaovy básně v útlém svazku v nakladatelství Pražská imaginace. Před dvěma lety připravilo nakladatelství Jitro nový výbor, k němuž Wein napsal také předmluvu. Tři básně z tohoto vydání přetiskujeme.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Nanao_Sakaki

Saša Gr.

(*1977) Básník, prozaik, výtvarník a literární organizátor.Zabývá se celoživotně literární tvorbou, píše zejména poezii a experimentální či humoristické prózy.Pracoval v nejrůznějších profesích, (keramik, operátor, pracovní terapeut, redaktor v nakladatelství aj.) Nyní provozuje Antikvariát MLHA ve Žďáru nad Sázavou.
Podílel se na organizaci řady výstav a literárních akcí (Výstavy výtvarné skupiny Wakuum15G, festivaly Literární Vysočina, MLHAfest, Paraliterární konference, autorská čtení v Unijazzu a desítky samostatných literárních pořadů v ČR a SR) Sám pravidelně vystupuje na autorských čteních v ČR a SR. Je prezidentem občanského sdružení Klub MLHA, jehož cílem je podpora začínajících výtvarníků a literátů. Provozuje literání server MLHA - www.mlha.gr.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sa%C5%A1a_Gr.

Shock Viki

(*1975) Básník a prozaik (vlastním jménem Viktor Pípal) se narodil 8. dubna 1975 v Praze. Absolvoval Střední technicko-strojní školu, poté pracoval jako mechanik, sanitář, knihovník, vrátný. V letech 1998-2004 byl zaměstnaný jako asistent produkce v České televizi, v současné době korektor. Kromě poezie se věnuje i výtvarné tvorbě, zejména fotografii a koláži.

http://vikishock.blogspot.cz/

Straka Josef

(*1972) Básník a prozaik Josef Straka se narodil v Jablonci nad Nisou. Vydal sedm básnických, nebo básnicko-prozaických knih. První v roce 1994, zatím poslední v roce 2018 s názvem Cizí země- kniha fragmentárních básnicko-prozaických textů subjektivně se vracejících k atmosféře devadesátých a nultých let. Vyšly mu též dvě knihy v zahraničí. V Rumunsku výbor z jeho čtyř sbírek pod názvem Hotel Bristol a v Německu pak překlad páté knihy Kostel v mlze- Kirche im Nebel. Zúčastnil se mnoha domácích i zahraničních literárních festivalů a své texty četl například v Mexiku, Řecku, Německu, Rumunsku či Moldavsku. V roce 2018 byl hostem významného literárního festivalu Struga Poetry Evenings v Makedonii.

http://josefstraka.osoba.cz/rubriky/zivotopis

Suchan Petr

(*1975) Narozen ve Slaném, za tuhé Normalizace, květnové dítě, Blíženec. K poezii ho to táhlo už na základní škole, kde recitoval na různých soutěžích (vč.Puškinova památníku, který s Puškinem neměl absolutně nic společného:-) ) Po vyučení a prvních pracovních pokusech zakládá beatovou kapelu Applause, se kterou sporadicky vystupuje dodnes, hlavně ve Slaném a okolí. Přes svého, bohužel již nežijícího dědečka se dostal ke sbírkám kroměřížské básnířky a nevlastní babičky Svatky Mášové. Učarovaly mu a některé z nich zhudebnil a začal hrát sám, nebo v duetu s houslistou Michalem Skalickým na různých literárních večerech. Těch pomalu přibývalo a tak začal zkoušet psát básně vlastní. Toto snažení vyvrcholilo sbírkami: Diagnóza: Blíženec (2014, samizdat), X - tý křížek (2015,samizdat), Paradoxy vraha motýlů /Zloděj miniatur (2018, Česká moře) a nyní pracuje na další s názvem Žiju...

Svobodová Irena

(*1963) - absolvovala Pedagogickou fakultu. UK, dále pak také Konzervatoř Jaroslava Ježka - obor tvorba textu a scénáře /ateliér Jiřího Suchého/ . Vystudovala DAMU u profesora Ivana Vyskočila obor: Herectví , pedagogika a autorská tvorba. V letech 1994-98 v angažmá Divadla na zábradlí jako herečka.

http://vramcibezobrazu.cz/index.php?action…

Šantroch Shaana Vlastimil

(*1961) - písničkář, kytarista, textař a snad trochu i básník. Založil projekty Veršotepárna a Shaalendář kde propagoval četbu a psaní poezie. Je organizátorem  literárně-hudebních večerů Shaanel 5. Připravuje vydání básnické sbírky.

https://santroch.blog.idnes.cz/

Šatánková Radana

(*1980) aktivní Žižkovanka, jinak kulturní publicistka, knižní editorka, lektorka, básnířka a prozaička, dramaturgyně pořadů a organizátorka kulturního života. Vyšlo jí 6 samostatných básnických sbírek i reminiscenční próza. Spolupracovala s rozhlasem, hudebníky, je členkou profesních organizací. Je předsedkyní spolku Krasomil, který na území Frýdku-Místku, Ostravy, Prahy a jejího okolí pořádá kulturní aktivity a projekty. Vypomáhá také v nakl. Talent Pro ART. Spolu s Edou Veselým vydala sb. básní věnovanou Žižkovu s příznačným názvem ŽižkOFFnaEX (Kampe, 2016). Autorčiným posláním je bořit předsudky o poezii, oslovovat mladé i dříve narozené a zvláště pak ty, kteří si myslí, že poezie je nuda a přežitek. Věnuje se též divadlu, biblioterapii a veršoterapii a příležitosným workshopům. O svém údělu říká: „Býti básnířkou je permanentní stav!“

https://www.databazeknih.cz/zivotopis/radana…