20. 6. 2024 19:45 Poesie mezi Řádky: MIROSLAV KOUPIL, SAŠA GR. / GACO NOVOMESSKÝ

přidat do kalendáře

Kavárna Mezi řádky, Štefánikova 40, Praha 5 , http://www.kavarnameziradky.cz/

hosté: 

Miroslav Koupil-třebíčský experimentální básník, výtvarník a performer. 
Vytváří kaligramy, je autorem morseogramů, píše experimentální, nonsensovou a vratnou poezii, rozvíjí tradice české literární grotesky. Navazuje na tvorbu rakouského básníka Ernsta Jandla. Svá díla na výstavách obohacuje performancemi pohybové nonsensové poezie založené na modulaci hlasu a precizním skloubení mimiky a pohybu těla. Výbor z díla: Tanec Techtlemechtle, Groteskavárna, Ovšemže o všem, TěpzamaT, Mašmiššiny 

Saša Gr.-Básník, prozaik, výtvarník a literární organizátor.Zabývá se celoživotně literární tvorbou, píše zejména poezii a experimentální či humoristické prózy.Pracoval v nejrůznějších profesích, (keramik, operátor, pracovní terapeut, redaktor v nakladatelství aj.) Nyní provozuje Antikvariát MLHA ve Žďáru nad Sázavou. Podílel se na organizaci řady výstav a literárních akcí (Výstavy výtvarné skupiny Wakuum15G, festivaly Literární Vysočina, MLHAfest, Paraliterární konference, autorská čtení v Unijazzu a desítky samostatných literárních pořadů v ČR a SR) Sám pravidelně vystupuje na autorských čteních v ČR a SR. Je prezidentem občanského sdružení Klub MLHA, jehož cílem je podpora začínajících výtvarníků a literátů. Provozuje literání server MLHA - www.mlha.gr.

hudba: Gaco Novomesský-forenzní paraliterární historik, šansoniér, autor skrytý za pseudonym upomínající na někdejšího portu a politika Laca Novomeského se narodil v Čechách, avšak jinošství prožil v Novém Mestě nad Váhom. Po maturitě odešel studovat tlumočnictví a překladatelství do Prahy, kde setrval dodnes. Jeho neklidný tvůrčí duch, ať už v poezii, písňových textech, či scénářích, tíhne k satiře. Sám demiurg svou tvorbu nazývá paraliteraturou. V současné době si utahuje kupř. z facebookové poezie. Na bázi tenisového returnu píše veršované komentáře k dílům virtuálních písmáků. Tyto „riterny“ umožňují autorovi „rychle vrátit grafomanovi úder riternem ještě prudším, nekompromisním, přitom vybroušeným a tematicky příbuzným s originálem“. Autorovy texty obsahuje almanach Plné gace.

Saša Gr. a Gaco Novomesský