Nacházíte se na stránce: Novinky / Nanao Sakaki - Šťastné sté narozeniny

Nanao Sakaki - Šťastné sté narozeniny

Hned první den letošního roku 2023, přímo na Nový rok, by oslavil Nanao Sakaki své stoleté narozeniny. A také oslavil, jeho duch byl vyvoláván v celé Mléčné dráze. Recenze Josefa Straky z oslavy onoho dne je tu:

Žít zcela nevšedně, beze strachu, elegantně, ale i nekompromisně, a to především k sobě samému jsou slova z předmluvy k výboru z překladů textů Jít nalehko japonského beatnického básníka Nanaa Sakakiho, který by na Nový rok 2023 oslavil 100. narozeniny. A právě v tento den se uskutečnilo, v pražské kavárně Citadela, scénické představení s recitací jeho textů, tanečním vystoupením v podání Andrey Opavské a Petra Opavského a hudbou Zuzany Dumkové na počest autorova díla, života a myšlenek. Komponovaný večer v sobě skloubil hloubku jeho slov s abstraktním vyjádřením v podobě výrazového tance a beatnicky laděné hudby v celek, který dovoloval přemýšlet o básnických textech, ale též se plně oddat představení a vnímat jej očima, sluchem, srdcem. Recitátoři Renata Bulvová, Nika Nováková, Ondřej Linhart a Tomáš Pospíšil předestřeli publiku výběr, který odkazuje ke knize, která byla po skončení večera k dispozici. Především se ale obraceli k filozofii tohoto autora, který stejně jako i za svého života, například v rámci legendárního vystoupení na Chmelnici v roce 1990 - což připomněl po představení člen Plastic People of the Universe Josef Janíček puštěním zvukové nahrávky z tohoto večeru- podává důkaz o nadčasovosti textů, které navazují na dávnou japonskou tradici, ale zároveň ji zpřítomňují svým beatnickým obsahem. Touhou žít co nejvíce svobodně, nesvazováním se ničím a nikým, jít volně jako poutník a všude nalézat místa a lidi, a promlouvat, ale i mlčet do ticha lesů, vod, krajiny. Jen být, jako by tato slova, možná už obnošená, zde dostávala nový a znovu živý význam, protože Nanao Sakaki takto skutečně žil. Co bylo na tomto představení nejvíc podstatné, že se autorům podařilo přenést na vnímatele, kterých bylo více jak 70, právě tento vnitřní hluboký životní pocit- žít volně, vidět jasně a jít kam se mu zrovna chce, protože co je víc než lidská svoboda, ale též i přijmutí naší zodpovědnosti na světě, který by měl zachován ve své přirozenosti, stejně jako je přirozený lidský život a jazyk, kterým promlouváme.         

Knihu Jít nalehko vydalo nakladatelství DharmaGhaia. Texty Nanaa Sakakiho vybral a přeložil Jiří Wein. Video projekce: Luboš Jeřábek. Pořadateli a realizátoři: Tomáš Pospíšil a Ondřej Linhart. Za podpory Česko-japonské společnosti a Camelquerque.